Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o. rozpoczyna wdrożenie radiowego systemu odczytu wodomierzy. W okresie testowym w różnych lokalizacjach Gminy wymienionych zostało 60 szt. wodomierzy na nowe wodomierze z nakładkami radiowymi systemu firmy Apator Powogaz, który zdobył wiele wyróżnień i nagród branżowych Samo urządzenie do odczytów zdalnych nieznacznie różni się od standardowego wodomierza. Dodatkowym elementem wyposażenia jest nakładka radiowa dająca możliwość poboru danych z odległości nawet do 300 metrów.

Wdrożenie tej technologii wpłynie znacząco na poprawę komfortu życia mieszkańców. Eliminacja błędów podczas spisywania liczników czy brak wizyt inkasentów – to tylko nieliczne z udogodnień.Będzie to także korzyść dla Spółki, bowiem dzięki nakładce mamy możliwość wykrywania ingerencji ze strony nieuczciwych klientów takich jak: przyłożenie magnesu neodymowego, kropelkowanie, zdjęcie nakładki, przepływ wsteczny, przekroczenie przepływu maksymalnego oraz wykrycie wycieku.

Dodajmy, że radiowy system odczytu wodomierzy to nowoczesny sposób zdalnego zbierania danych z wodomierzy. Technologia polega na przesyłaniu informacji o zużyciu wody za pośrednictwem fal radiowych. Dzięki temu pracownicy GZK Sp. z o.o. nie będą musieli już wchodzić do mieszkań i domów, aby odczytać stan licznika. Wystarczy, że podjadą w okolice posesji i zdalnie dokonają poboru danych. Tym samym odczytu licznika można będzie dokonać w dowolnej chwili – nawet w przypadku utrudnionego dostępu do posesji czy też braku obecności lokatora. Wprowadzenie systemu zdalnego odczytu wodomierzy skróci czas odczytu oraz zmniejszy związane z tym koszty, a w połączeniu z wprowadzonym już przez Spółkę systemem e-faktur znacząco usprawni procesy rozliczeń z odbiorcami.

GZK Sp. z o.o. będzie na bieżąco informować o kolejnych postępach prac w tym zakresie.